Anıtkabir etrafında sokak isimleri

Anıtkabir’in etrafında bu bölgedeki sokak isimlerinden, Atatürk’ün Büyük Taaruz’da kullandığı “Ordular”, “İlk Hedef”iniz “Akdeniz”dir “İleri”..! sözünün oluştuğunu biliyor muydunuz..?

“Ordular İlk Hedef(iniz) Akdeniz İleri”

Anıtkabir Hakkında bilinmesi gerekenler.
Anıtkabir’in 33,5 metre uzunluğundaki bayrak direğini, 1946’da Nazmi Cemal adlı bir Türk’ün Amerika’dan gönderdiğini biliyor muydunuz? Yapımı 9 yılda tamamlanan yaklaşık 150 bin ton ağırlığındaki Anıtkabir, heykellerinden süslemelerine, kulelerinden kabartmalarına kadar pek çok anlamla yüklü. Özellikle de Aslanlı Yol’ simgelerle dolu…

Taşlar Ata’ya yürüyenlerin başını ‘öne eğiyor’

* Aslanlı yolun sırrı ne?
Aslanlı yolun taşları, Ata’nın huzuruna çıkanların “başının öne eğik” olması için 5 santimlik çim boşluğu bırakılarak döşenmiş.

* Neden 24 aslan var?
Aslanlı Yol’daki 24 aslan heykeli “24 Oğuz Boyunu”, aslanların çift olması “birlik ve bütünlüğü”, kedi gibi yatmaları ise “barışseverliği” temsil ediyor.

*Ağırlığı kaç ton?
1944 yılında yapımına başlanan ve 1953’te tamamlanan Anıtkabir’in takribi ağırlığı 150 bin ton.

* Kaç metrekare?
Aslanlı yol, tören meydanı, mozole ve 10 kuleden oluşan Anıtkabir, toplam 750 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulu.

* Ata’nın kabri Anıtkabir’in neresinde?
Ata’nın kabri 40 tonluk yekpare mermerden yapılan sembolik lahtin yaklaşık 7 metre altındaki mezar odasında bulunuyor.

* Nerelerden toprak getirildi?
1938 yılında hayata gözlerini yuman Ata, Suriye’deki Caber Kalesi, Kore’deki Türk şehitliği, Selanik’teki doğduğu evin bahçesi, KKTC ve Türkiye’deki tüm illerden getirilen topraklarla gömüldü.

*Yerini kim önerdi?
Atatürk’ün kabrinin Anıttepe’ye yaptırılmasını ilk olarak Aydın Milletvekili Mithat Aydın önerdi. Ancak ölümünden yıllar önce Anıttepe’yi gezerken “Bu tepe ne güzel bir anıt yeri” diyen Atatürk, oraya gömüleceğini hissetmiş gibiydi…

* Projesini kim yaptı?
1941’de açılan yarışmaya Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, İsviçre, Fransa ve Çekoslovakya’dan toplam 49 proje katıldı ama Prof. Emin Onat ile Doç. Orhan Arda’nın “25” numaralı projesi kabul edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.